Google Analytics-Pagerank-Arama Motoru ilişkisi

Site sahipleri, sitelerinin istatistiklerini tutmak için pek çok farklı yol takip ediyorlar. Bu çözümlerden bazıları: Google Analytics, Extreme Tracking, kullandığımız host panelindeki istatistik yazılımları (Awstat).

Filed under: Web

Mythbuntu vs Windows Media Center Edition

Mythbuntu, bağımsız bir MythTV sistemi kurmak için amaçlanmış, Knoppmyth veya Mythdora benzeri bir Ubuntu turevidir. Kabaca anlatacak olursa Ubunutu’ya MythTV eklenmiş versiyonudur. Daha açık anlatacak olursak Mythbuntu, Microsoft Media Center’a karşı açık kaynak kod esasına dayanarak üretilen bir projedir.

Filed under: Güncel, Web, Yazılım

Komut Ver Renkler Değişsin

Xerox, dijital resim veya dokümanlar üzerindeki renklerin sesli veya yazılı komutlarla çok kolay bir şekilde değiştirebilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Filed under: Donanım, Güncel

Apple Safari, browser pazarındaki rekabete girdi

Apple kendine has işletim sistemi ve donanımları ile bir oldu idi. Ancak son zamanlarda ne oldu ise açılımcı bir siyaset gütmeye başladı. İlk değişiklik donanım cephesinde yaşandı ve Intel ile anlaşarak bundan sonraki üretimlerde Intel chipseti ile de üretim yapacağını duyurdu. Ardından PC’lerde MacOS işletim sistemi kullanılabilir hale geldi.

Filed under: Yazılım

Joost : Online TV ve ötesi

Şu an için Beta aşamasında olan Joost projesinden biraz bahsetmek istiyorum. Joost daha önce Kazaa ve Skype gibi projelere hayat vermiş kişilerin yeni projesi olarak karşımıza geliyor. Daha internete düşer düşmez büyük ilgi gören, dış basında “Youtube Killer” –  “Youtube Katili” ünvanına layık görülen proje hala geliştirilme aşamasında.

Filed under: Yazılım

Internet üzerinden TV yayını ve Internet’in gelişimi

Önceden Internet üzerinden TV izlemek için TV kartına ve antene ihtiyaç duyardık. Bir sonraki aşamada  Digital ekran kartları çıktı değişen bir şey olamdı sasdece ihtyaç olarak çanak anten eklendi ve görüntü kalitesi biraz daha arttı.

Filed under: Güncel, Web, Yazılım