"Enter"a basıp içeriğe geçin

100 Dolarlık Laptop’lar Türkiye’de

OLPC LaptopHer Çocuğa Bir Laptop oluşumu (OLPC) Amazon aracılığı ile 17 Kasım tarihinden itibaren 27 Avrupa ülkesi ile birlikte Rusya

, İsviçre ve Türkiye’den de satın alınabilecek. BBC‘nin haberine göre satış için Amerika Birleşik Devletlerinde de uygulanmakta olan “Bir tane hediye et, bir tane al”(Give One, Get One) kural ile geçerli olacak. Yani kendiniz (veya evdeki ufaklık için :)) almayı düşündüğünüz özel üretim dizüstü bilgisayardan bir tane alabilmeniz için bu laptop’tan “Gelişmekten Olan Ülkeler” kapsamında bulunan ülkelerde yaşayan bir başka bir çocuğa hediye etmeniz gerekiyor. XO isimli bu laptopların satışa £268 (yaklaşık 645 YTL) ücretle satışa sunulması bekleniyor.

Bu girişime öncülük eden OLPC örgütünün kurucusu Nicholas Negroponte bu düşüncesini ilk defa Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Dünya Sağlık Bilişim Teknolojileri Konferansında(World of Health IT Conference) dile getirdi.

100 dolarlık Laptop projesi öğrencilerin bilişimin nimetlerinden daha fazla faydalanabilmesi için düşünülmüştü. Hedeflenen 100 dolar’a bu dizüstü bilgisayarların satışa sunulmasıydı ancak ürünün maliyetinin hedeflenenden fazla olması bu ücretin 188 dolara çıkmasına neden oldu. Şu ana dek bu laptoplardan yaklaşık olarak 600

http://juergen-liefmann.de/css/kaufen/tuotekategoria/heinanuha/index.html

,000 adet satıldı. Bu satışları arttıran diğer bir etken bilişime hak ettiği ilgiyi verebilmeyi amaçlayan ülkelerin politikalarını bu yönde belirlemesi oldu. Örnek vermek gerekirse Kolombiya’nın Caldas eyaleti yetkilileri çocuklara dağıtılmak üzere 65000 adet XO laptoplardan satın almak için anlaşma imzaladı. Darısı bizim çocuklarımızın başına diyelim.

Bir cevap yazın