"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Japonya Ofisinin Para ile Makale Yazdırma Rezaleti

Google arama motorunun arama sonuçlarında haksız rekabet olmaması için aldığı pek çok önlemden biri de para ile link ve makale satışının tespiti halinde her iki tarafı da cezalandırması. Bu cezalar ise epey caydırıcı. Sitenizin arama sonuçlarında geriye düşürülmesi, PageRank değerinin düşürülmesi devamı halinde sıfırlanması, bu uyarılara rağmen hala devam ediyorsa sitenizin Google arama motorundan tamamen silinmesi ile sonuçlanabiliyor.

Bu makaleye konu olan ilginç durum ise Google Japonya sitesi için Google Japonya Ofisinin Japonya’nın meşhur bloglarından birisinin yardımı ile paralı makalelerin satın alması. Peki Google Japonya Ofisi neden böyle bir şeye ihtiyaç duydu?

Google dünyanın pek çok ülkesinde arama motoru olarak lider konumda bulunuyor. Ancak şu ülkelerde işler Google yetkililerinin istediği gibi yürümüyor: Rusya’da Yandeks

buyantibiotics24.net

, Güney Kore’de Naver gibi yerel arama motorları tercih edilirken Japonya’da ise Yahoo arama motoru olarak daha çok tercih ediliyor. TechCrunch’ta yayınlanan habere göre 2008 yılında Japon internet kullanıcılarının tercihlerine göre yapılan araştırmada Yahoo arama motoru kategorisinde %51,2 gibi bir oranla ilk sırada yer alırken, Google %39 oranla 2. sırada yer alıyor. Japonya gibi dünyanın en çok internet kullanıcısına sahiplik oranında 3. sırada(100 Milyon kişi) bulunan bir ülkede arama motoru kullanım oranında liderliği en büyük rakibine kaptırması Google için fazla gelmiş olacak ki Google Japonya yetkilileri böyle bir rezalete imza attılar.

Bu olayın duyulmasının ardından Google adına Matt Cutts açıklama yaparak bu durum için özür diledi. Hemen ardından PageRank 9 değerine sahip olan Google Japonya sitesinin PageRank değerini 5’e düşürdü ve siteyi izleme sürecine aldıklarını açıkladı. Sitenin bu gözlem sürecinin ardından Google Japonya ofisinden tekrar gözden geçirme talebi bekleyeceklerini açıklayan Matt Cutts yaşanan bu talihsiz durum için defalarca özür dilemesine rağmen durumun kendilerinden kaynaklanmadığını açıkladı.

buy cheap kamagra online

Tek Yorum

  1. […] Bu olayın duyulmasının ardından Google adına Matt Cutts açıklama yaparak bu durum için özür diledi. Hemen ardından PageRank 9 değerine sahip olan Google Japonya sitesinin PageRank değerini 5’e düşürdü ve siteyi izleme sürecine aldıklarını açıkladı. Sitenin bu gözlem sürecinin ardından Google Japonya ofisinden tekrar gözden geçirme talebi bekleyeceklerini açıklayan Matt Cutts yaşanan bu talihsiz durum için defalarca özür dilemesine rağmen durumun kendilerinden kaynaklanmadığını açıkladı. […]

Bir cevap yazın