"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nedir bu Linux denen şey ve neden denemeliyim?

Linux TUXNihayet Linux hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Özellikle bilgisayar parçası üreten firmaların yeni projeleri için (ASUS EeePC, Her çocuğa bir bilgisayar projesi(the One Laptop Per Child project – OLPC), Dell’in bazı yeni bilgisayarlarında Linux Ubuntu dağıtımının varsayılan işletim sistemi olarak sunması, Intel’in sınıf bilgisayarı projesi(Intel Classmate PC), Everex Yeşil bilgisayar(Everex Green PC)) Linux’u tercih etmeleri dikkatlerin Linux’a odaklanmasını sağladı. Fakat pek çok kullanıcı daha Linux’un ne olduğundan bihaber.

Nedir bu Linux denen şey?

Linux, Windows ve Mac OSX gibi bir işletim sistemidir. Sizin için bilgisayar donanımları ile iletişime geçer ve her şey yolunda gidiyorsa yazılımları sizin kullanımınıza sunar. Microsoft Windows işletim sitemine göre en büyük üstünlüklerinden biri kullanıcıların kullandıkları pek çok yazılımın işletim sistemini kurulması ile birlikte emrinize amade olmasıdır.

Biri size Linux kullandığını söyledi ise bunun anlamı bir Linux dağıtımlarından birini kullandığıdır(Linux dağıtımlarından bazıları: Ubuntu, SuSe, Mandriva, Fedora ve Türk geliştiriciler tarafından geliştirilen Pardus). Bunun anlamı ise Linux’u herkes dilediği gibi özelleştirebilir. Linux dağıtımları, dağıtımı hazırlayan geliştiriciler tarafından seçilmiş uygulamalar ile birlikte gelir. Yüzlerce dağıtımdan size uygun olanını tercih edebilirsiniz. Sahip olduğunuz bilgisayarınızın donanım bileşenleri günümüz bilgisayarlarına oranla daha eski ise Damn Small Linux veya benzeri dağıtımları tercih ederek bilgisayarınızı daha verimli olarak kullanabilirsiniz. Gentoo dağıtımı ise daha ileri düzey kullanıcılara hitap etmekte. Bunun nedeni ise bu ileri düzey kullanıcıların bilgisayarın tüm denetiminin kendilerinde olmasını istemelerinde kaynaklanmaktadır.

Neden Linux kullanayım ki?

İşte size “Neden Linux kullanayım ki?” sorusuna verilebilecek cevaplardan bazıları. Benim Linux kullanmamamın ana nedeni farklılık istememden kaynaklanıyor. Uzun yıllar süren ve artık yeni bir şeyler keşfedebileceğime inancım kalmayan Windows sürecinin ve ilgimi çekmeyi bir türlü başaramayan kısa dönemli Mac OSX deneyiminin ardından farklı bir işletim sistemi tercih etmek istedim. Diğer nedenler:

Ücretsiz – Linux kullanmaya başladığınızı andan itibaren işletim sistemi için ücret ödemek zorunda kalmazsınız. İşletim sistemlerinin neredeyse tamamına yakını ücretsiz. Red Hat gibi bazı dağıtımlar size karşılaştığınız güçlüklerde desek sunmanın karşılığı olarak belirli bir ücret talep edebiliyorlar. Fakat desteğe ihtiyacınız yok ise diğer sürümleri tercih ederek bu masrafı ortadan kaldırabilirsiniz.

Özgürsünüz – Linux sürümünüzde istediğiniz değişiklikleri yapmakta özgürsünüz. Kaynak kodları açık olan Linux sayesinde programlama yetisine sahipseniz dilediğiniz yerde değişikliği yapma konusunda özgürsünüz.

Güvenli – Linux UNIX gibi çok kullanıcı temeline dayandırılarak ortaya çıkarılmıştır. Kullanıcılar daima yönetici haklarına sahip olarak sistemi kullanmazlar. Yetkisiz kimselerin, acemi kullanıcıların veya virüslerin sisteminize zarar vermeleri bu önlem ile engellenmiş oluyor. DOS ve DOS tabanından türetilen Windows bu güvenlik önlemine sahip değil(Vista ile birlikte bunun için bir adım atıldı).

Kolay – Kurulumun ardından donanımdan kaynaklanan herhangi bir sorun yoksa dilediğiniz biçimde kullanabileceğiniz ücretsiz bir işletim sistemine sahipsiniz demektir. Annem Kasım 2006’dan bu yana Linux(Ubuntu dağıtımı) kullanıyor. Onun için kurulumunu gerçekleştirdiğim Ubuntu sayesinde bilgisayar ile ilgili tüm ihtiyaçlarını Uygulamalar bölümünde bulunan yazılımlar ile karşılıyor.

Nasıl sahip olabilirim?

Linux sürümlerine sahip olmak için çeşitli yollar mevcut. Bunlardan bazıları Linux dağıtımlarının sitelerini ziyaret edip ISO dosyasını indirmeniz. İndirmiş olduğunuz ISO dosyasını CD’ye yazarak Linux işletim sistemi için gerekli her şeye sahip olmuş oluyorsunuz. Dilerseniz çevrenizde Linux kullanan tanıdıklarınız varsa onların aracılığı ile de bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Çok aceleniz yoksa Canonical firması(Ubuntu dağıtımının arkasındaki firma) bu CD’lerden herhangi bir ücret talep etmeden evinize gönderiyor. Dilerseniz çevrenizde bulunan eğitim kurumlarını araştırarak size bu konuda yardımcı olabilecek kişilere ulaşabilirsiniz.

Neden Penguen?
Linux işletim sisteminin çekirdeğinin geliştiricisi ve Linux projesinin yöneticisi Linus Torvalds Helsinki Üniversitesinde öğrenci iken bir Penguen tarafından ısırılmış. Bu olayın ardından sevimli Penguen figürü Linux işletim siteminin maskotu olarak belirlenmiş. Bu sevimli penguen’in adı ise TUX’dur ve Larry Ewing tarafından GIMP yazılımı kullanılarak tasarlanmıştır.

Kaynak:  What’s This “Linux” Thing and Why Should I Try It?
Bir cevap yazın