"Enter"a basıp içeriğe geçin

Web tabanlı uygulamalar(web based applications)

Web tabanlı uygulamaları son zamanlarda epey kullanıyoruz. Peki bu uygulamalar neden ilgimizi çekiyor? En büyük üstünlüğü herhangi bir platforma bağlı olmanız gerekmiyor.

Mozilla Prismİşletim sisteminden bağımsızlık. İster Microsoft tarafından piyasaya sunulan işletim sistemlerinden birini kullanıyor olun isterseniz açık kaynak kodlu Linux dağıtımlarından birini. Ya da ben diğerlerine benzemem, benim tarzım farklı, ben Mac kullanıcısıyım diyebilirsiniz. İşte web tabanlı uygulamalar bu noktada herkesi bir noktada buluşturuyor ve ayrım yapmadan tüm işletim sistemlerinde sorunsuzca hizmet sunuyor.

İşletim sistemleri(OS) farklı olan internet kullanıclarının ortak web tarayıcısı(web browser) MS Silverlightkonusunda uzlaştığını değil söylemek hayal etmek bile ütopyadır. Internet Explorer piyasanın lideri, firefox ise genel yargı olarak profesyonel ve daha deneyimli kullanıcıların tercihi, internet standartlaeını tam olarak sunan web tarayıcı olarak biliniyor. Opera ise en hızlı ben çalışırım diyerek bu alanda küçük ama hatırı sayılır bir payın sahibi oluyor. Safari yakında zamanda çıkarmış olduğu Windows sürümü ile birlikte artık sadece Mac işletim sistemlerinde mahkum olmaktan kurtuldu ve bu güçlü rekabete dahil oldu. Peki bu kadar farklı tarayıcıyı ortak noktada buluşturan bir teknoloji olan web tabanlı uygulamalar sizce de övgüyü haketmiyor mu?

Adobe AirSeverek kullandığımız web tabanlı uygulamaların(web based applications) sadece web tarayıcılarda çalışma zorunluğunu ortadan kaldırmak ve kullanılırlığını arttırmayı hedefleyen firmalar ürünlerini birer birer ortaya çıkardılar. Bu akımın öncüsü konumundaki Prism Mozilla tarafından duyurulduğunda pek çok kullanıcı tarafından ilgi ile karşılandı. Hemen ardından Microsoft cehpesinden Silverlight ile karşılık geldi. Google altta kalır mı? Tabii ki hayır. O da bu yarışta Gears ve Android ile yer alıyor. Adobe bu çekişmeye Apollo kod adlı Adobe Air ile dahil oldu.

Bir cevap yazın